Słowacka stolica jako jedyna na świecie graniczy z dwoma państwami - z Węgrami i Austrią. Niestety, turyści częściej rezygnują z jej zwiedzania na korzyść Wiednia, znajdującego się tylko kilkadziesiąt kilometrów od niej.
W Bratysławie spędziliśmy jeden dzień. Zwiedzanie nie było zbyt wyczerpujące - sporo czasu spędziliśmy, siedząc przy fontannach lub w bardzo fajnym barze. Skutkuje to tym, że nie zobaczyliśmy zbyt wielu miejsc. Jednak to, co ujrzeliśmy, wystarczy, by uznać to miasto za bardzo przyjazne i zdecydowanie warte odwiedzenia.
SPACER PO BRATYSŁAWIE
Poznawanie stolicy Słowacji rozpoczęliśmy spacerem po jej centrum. Jeśli interesuje cię szybkie zwiedzenie Bratysławy, polecam naszą mapę spaceru (ok. 3 km).
Polecam zobaczenie następujących miejsc:
👍 Stary Ratusz. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Bratysławy. Ten XIII-wieczny budynek posiada bardzo fajny dziedziniec oraz bezpośrednio przy nim mieści się secesyjny zamek.
👍Hlavne namestie. Jest to plac, który znajduje się w sąsiedztwie dziedzińców. Dookoła stoją piękne kamienice, a w samym centrum znajduje się fontanna.
Niestety nie mam lepiej wykadrowanego zdjęcia tego miejsca ;) |
Można tutaj również odpocząć i powspominać dawne czasy w doborowym towarzystwie 😁
Ja i Napoleon |
👍Budynek historyczny Narodowego Teatru Słowackiego. Przed okazałym teatrem znajduje się ciekawy pomnik Andersena.
W bezpośrednim sąsiedztwie teatru znajduje się bardzo sympatyczny skwerek, gdzie można odpocząć w cieniu drzew, przy szumie wody w fontannie i przy... placu zabaw.
Na deptaku można natknąć się na różne osobistości.
Jest to też fajne miejsce, żeby posiedzieć w jednej z klimatycznych knajpek. Ceny są bardzo podobne do polskich. Pamiętaj tylko, kupując lody, że po słowacku "truskawka" to "jahoda". Nam pan lodziarz ze śmiechem powiedział, że jesteśmy bardzo dziwnym krajem, który na jagodę mówi "truskawka" ;).
👍Dom z obrazami w oknach. Przy Rudnayovo namestie znajduje się zabytkowy budynek, w którym w oknach umieszczono kolorowe malowidła. Wygląda to super!
👍Katedra św. Marcina. W kościele znajduje się ozdobna kaplica św. Jana Jałmużnika z jego relikwiami. Do wnętrza wpuszczana jest ograniczona liczba osób. Mnie wyproszono, ponieważ miałam koszulkę na ramiączkach.
👍Zamek Bratysławski. Usytuowany jest na dość dużym wzgórzu. Jest możliwość wejścia na wieżę, z której można podziwiać panoramę Bratysławy.
My popatrzyliśmy na zamek z oddali. Nie zachwycił nas, a wzgórze zniechęciło do wspinaczki w upalną pogodę.
Zamek Bratysławski |
👍Ogród barokowy. Będąc w okolicach Zamku Bratysławskiego, na pewno warto podejść do pobliskiego parku. Na zdjęciach w internecie prezentuje się zachęcająco 😉
KOSMOS W BRATYSŁAWIE
Jeśli interesują cię nowoczesne budynki (czyli dla mnie kosmiczne), polecam podjechać pod siedzibę radia (Mytna 1). Budynek wygląda jak odwrócona piramida lub... statek kosmiczny.
Kiedy w przypadku powyższego obiektu można spekulować, co autor miał na myśli, tak kształt restauracji zlokalizowanej na filarze Nowego Mostu (SNP) jest jednoznaczny. Na wysokości 84 m znajduje się budowla w kształcie latającego spodka. W lokalu można wypić kawkę, patrząc na wszystkich z góry przez liczne okna.
ZAMEK DEVIN
Ruiny Zamku Devin polecam nie tylko pasjonującym się historią, ale również tym, których urzekają piękne widoki. Ja zdecydowanie należę do tych drugich.
Zamek znajduje się na wapiennym wzgórzu na obrzeżach miasta, blisko granicy z Austrią. Robi wrażenie już z daleka. Choć niewiele z niego zostało, wygląda majestatycznie.
Widok na zamek znad brzegu Dunaju |
W tym miejscu pradawni Słowianie utworzyli osadę pod rządami Rościsława. Była ona tak duża, że stanowiła wręcz oddzielne państwo. Na terenie ruin znajdują się również pozostałości po rzymskich budowlach. Znajdował się tutaj bowiem rzymski posterunek graniczny. Zamek zbudowano w średniowieczu. W XVI w. mieszkała tutaj rodzina Batorych. W 1809 r. zamek został wysadzony w powietrze przez armię napoleońską.
Skały, na których mieści się zamek Devin |
Obeszliśmy mury od strony Dunaju - delektując się zarówno widokiem wzgórza z ruinami, jak i Dunaju.
Widok na Devin z parkingu |
Dunaj |
Latarnia nad Dunajem |
Po wejściu na wzgórze ukazuje się brama, za którą znajduje się kasa.
Bilety wstępu kosztują 5 euro (osoba dorosła) i 2,5 euro (dziecko, studenci i seniorzy). Dostępne są też bilety rodzinne za 10 euro, warunkiem jest posiadanie dziecka mającego mniej niż 14 lat (2020 r.)
👇Może cię zainteresować👇
Komentarze
Prześlij komentarz