Wenecja - miasto na wodzie

Gondole, kanały, kamieniczki, plac św. Marka - to pierwsze skojarzenia z Wenecją u większości osób. To wyjątkowe miasto jest ewenementem na skalę światową. Nie bez przyczyny.

Wenecja składa się z przeszło 100 wysp, wokół których poprowadzonych jest 170 kanałów o łącznej długości 100 km.
Niektórzy narzekają na smród. Rzeczywiście, wiejący wiatr przynosi woń wody z kanałów, ale nie przesadzajmy, nie jest źle. Za to jest pięknie! Przepięknie! Wenecja jest zdecydowanie najpiękniejszym  miastem, w jakim byłam. Magiczne miejsce, i żaden smrodek nie jest w stanie tego zmienić.

ciekawostki o Wenecji

W Wenecji łodzie to podstawowy środek transportu

Do Wenecji wybraliśmy się w 2017 r., gdy byliśmy na  kempingu Marina Julia. To tylko 130 km autostradą. Miało być szybko i sprawnie. Niestety, było długo. Utknęliśmy na autostradzie w wielkim korku. Był początek czerwca i było naprawdę upalnie. Zanim dojechaliśmy do Wenecji, już mieliśmy dość. Ada z Julkiem w ogóle nie mieli ochoty na wyjazd z kempingu (Ada miała zaplanowane spotkanie z włoską koleżanką w miniclubie, a Julek wolał pograć w piłkę i popływać). Także towarzystwo miało raczej wisielczy humor 😈

historia Wenecji

Kolor wody nie zachwyca...

WENECJA SUBIEKTYWNYM OKIEM

Dla mnie niesamowity jest już sam wjazd do Wenecji. Jedzie się mostem o długości prawie 4 km. To jest naprawdę cudowne przeżycie. 

W samym starym mieście bardzo bawiły nas ślepe uliczki, które po którymś zakręcie po prostu się kończyły. Są to uliczki prowadzące tylko do domów mieszkańców.

Wenecja z dziecmi

Ups... Koniec drogi!

Wenecja we Włoszech

Hm... Dokąd ten chodnik prowadzi?

Wenecjanie na pewno nie mają tutaj łatwego życia. Non stop gwar, hałas. Ludzie zaglądają im do mieszkań przez okna... Zero prywatności i spokoju. Ale cóż - skoro mieszkają w takim oryginalnym i magicznym miejscu, nic dziwnego, że każdy chce również choć trochę poczuć jego czar.

Wielokrotnie widzieliśmy, jak do sklepów i restauracji przywożono na wózkach towar - na terenie Wenecji nie da się jeździć samochodem. Transport odbywa się głównie drogą wodną. 
Mieszkańcy też mają zacumowane pod kamienicami łódki, by móc się szybciej przemieszczać.
Można też zrobić zakupy w takim sklepie na wodzie👇

ceny w Wenecji

Wenecki warzywniak

W jakiejkolwiek części miasta się znajdziesz, zawsze w zasięgu wzroku jest jakiś kanał. Przemieszczanie się ułatwiają liczne mosty i mościki (jest ich 417). Pozytywne jest też to, że w wielu miejscach są krany z wodą pitną. Za to na ławeczki nie masz co liczyć...



Wenecja zachwyca kamieniczkami zanurzonymi w wodach kanałów, zielonymi okiennicami, wąskimi uliczkami... Jest to bardzo romantyczna sceneria. Niektóre uliczki są jak za bajki. Majestatyczne, malownicze...
Kawiarenki i restauracje zapraszają swoim nietuzinkowym wyglądem. W licznych sklepikach można kupić ręcznie wykonane ozdoby związane z Wenecją.

Maska wenecka

 co kupić w Wenecji
Co my przywieźliśmy z tego wyjątkowego miejsca (poza magnesem w kształcie maski 😀)? Neonową chińską koszulkę piłkarską z napisem "Buffon" (Julek chciał), chińską gumową zabaweczkę, kupioną od ulicznego ciemnoskórego sprzedawcy (Ada chciała), dwie chińskie koszulki z napisem "Venice" (niestety, chyba ja chciałam 😩). Sensowność tych zakupów pozostawię bez komentarza 😝
Chciałam tylko zauważyć, że obok tych klimatycznych sklepików z cudnymi przedmiotami pokazującymi tradycję miejsca, są te z chińskimi produktami. Sprzedawcami są bardzo często obcokrajowcy, których na ogół się boimy i omijamy łukiem... 
W bezpośrednim sąsiedztwie uliczek z produktami wątpliwej jakości są te, w których znajdują się sklepy z ekskluzywnymi towarami (ulubione wystawy Julka 😄). Prawdziwa sztuka obok kiczu... lub przynajmniej kontrowersyjnej sztuki 😏

Zabrakło mi słów, żeby to nazwać :)


W krajobraz Wenecji już na stałe wpisali się gondolierzy. Nieustannie reklamują swoje usługi. Ale czym byłaby Wenecja bez gondoli?

cena gondoli w Wenecji

Nawet w gondoli można utknąć w korku



Jeśli chodzi o ceny w Wenecji, to rzeczywiście jest bardzo drogo. Parking, rejs gondolą (w 2017 r. było to 80 euro za 40-minutowy rejs), obiad czy nawet lody... Wszystko ma swoją odpowiednią cenę. Należy pamiętać, że do posiłku doliczana jest opłata za nakrycie stolika ok. 3 euro oraz napiwek w wielkości ok.12 procent zamówienia.

Bezpośrednio przed wyjazdem do Wenecji redagowałam książkę Alicji Flis "Wenecka mgła". Mając treść w pamięci, chodząc po ulicach tego miasta, przeżywałam losy bohaterów. Autorka jest zakochana w Wenecji, dlatego skrupulatnie opisuje ważne dla niej miejsca. Polecam lekturę przed wyjazdem! 😉

 JAK ZWIEDZAĆ

Po wjeździe do miasta warto zostawić samochód na wielopoziomowym parkingu Venice ( Jest drogi (26 euro za dobę), ale nie ma co liczyć na wolne miejsce parkingowe w innym miejscu. Są też inne duże parkingi, ale Venice jest najbliżej centrum Wenecji.

Gdzie zaparkować w Wenecji

Okazuje się, że nasz samochód to też dobry punkt widokowy

Gdy już samochód stoi bezpiecznie na parkingu, proponuję podejść do Biura Informacji Turystycznej po darmową mapkę Wenecji w języku polskim. Naprawdę się przydaje. Nam nawigacja ciągle się wieszała. Pewnie, fajnie jest również pochodzić na spontana, ale wtedy można ominąć wiele ciekawych miejsc. My właśnie tak zrobiliśmy - najpierw kluczowe miejsca, a potem świadome pogubienie się w uliczkach (a o to naprawdę łatwo 😏).
My zwiedzanie Wenecji zaczęliśmy według poniższej mapy (a później szukaliśmy ciekawych uliczek, chłodu... i lodów tańszych niż 2 euro)👇


gotowy plan zwiedzania Wenecji

Trasa zwiedzania Wenecji


Plac św. Marka

Najsłynniejsze miejsce w Wenecji. Plac jest rzeczywiście ogromny i piękny. W chwili, gdy my tam byliśmy, były na nim setki ludzi. Połowa z nich zaś w kolejce do wejścia do bazyliki św. Marka 😐Poza turystami pełno również tych, którzy na tych pierwszych chcą zarobić. Z tego wszystkiego powstaje mieszanina kontemplujących przepiękne budowle, bezczeszczących nastrój jakimiś chińskimi badziewiami na sprzedaż, tych, którzy za wszelką cenę muszą ukazać swój talent muzyczny i dzieci goniących dziesiątki gołębi.

Katedra św. Marka w Wenecji

Plac św. Marka


Fragment bazyliki św. Marka

Wokół placu znajdują się zabytkowe budowle. Najbardziej znane to bazylika św. Marka i dzwonnica Campanile.
Ta druga ma 99 m wysokości i można wjechać na jej szczyt windą (8 euro), by podziwiać lagunę i panoramę miasta. Pochodzi z XI w.
Bazylika powstała w IX w., by pochować w niej relikwie świętego, które kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii. Święty Marek został patronem Wenecji. Kościół jest zbudowany na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami. Ważnymi zabytkami są tutaj krucyfiks z 1204 r. oraz dwie ambony z XIV w.



Jeśli chce się wejść do bazyliki, trzeba być odpowiednio ubranym. jest to skrupulatnie weryfikowane.Trzeba mieć zakryte ramiona i kolana. Nie można mieć ze sobą bagażu (nawet plecaka) - trzeba go zostawić w depozycie. Wewnątrz jest zakaz fotografowania.


Warto znaleźć się na placu o godz. 12.00, wtedy postaci na jednym z budynków (Torre dell' Orologio) uderzają w dzwon.


Port


Idąc w prawo od placu św. Marka, wzdłuż laguny, dochodzi się do portu, skąd można popłynąć w kilku kierunkach gondolami oraz łodziami.

Port w Wenecji

Most Rialto (Ponte Rialto)


Jest to główny, najsłynniejszy most w Wenecji. Pochodzi z 1588 r. Wchodzi się na niego po szerokich schodach, na których i tak ledwo można przejść, bo siedzi na nich tłum ludzi.

Największy most w Wenecji

Wejście na Most Rialto

Jest to miejsce, na którym wszyscy robią sobie zdjęcia. No bo i jak nie robić, skoro otoczenie jest tak urocze? Z mostu jest piękny widok na Canal Grande.

Widok z Mostu Rialto


Z mostem wiąże się ciekawa legenda. Otóż podobno wybudował go sam diabeł😈! Miał to zadanie wykonać lokalny murarz, ale rogaty zaproponował mu współpracę: "Wybuduję w zamian za duszę tego, który jako pierwszy przejdzie przez most". No i jak tu się nie skusić? Jedna dusza w zamian za mozolną, długą, ciężką pracę? Nie ma sprawy! Ale że spółki z diabłem nigdy na dobre nikomu nie wyszły, było tak i tutaj... Pierwszym, który pokonał most, był syn murarza... Taki zonk!

Most Westchnień i Pałac Dożów (Palazzo Ducale)

Pałac jest dawną siedzibą rządu oraz władców Wenecji. Był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Najstarsze elementy pochodzą z 814 r. Pomiędzy nim a nowym więzieniem znajduje się Most Westchnień. To właśnie nim prowadzeni byli skazańcy. Przez niewielkie okienka w moście mogli ostatni też spojrzeć na Wenecję. Krąży legenda, że tutaj  wzdychali nad swoim losem. Stąd nazwa mostu.

Most Westchnień



👇Polecam zapoznać się z👇






Komentarze