Bawaria należy do najbardziej malowniczych regionów Niemiec. Przemierzając ją samochodem, mogliśmy zaobserwować, że jest to naprawdę zielona kraina, pełna zamków i kościołów.
Będąc przez weekend w Bawarii, odwiedziliśmy Monachium oraz kilka miejsc dla ducha (sanktuarium Czarnej Madonny, panoramę Jerozolimy z czasów Jezusa) i... z duchami (zamek Burghausen). Chociaż obecność dzieci (3 i 8 lat) w tych pierwszych miejscach automatycznie wyklucza duchowy i rozmodlony charakter zwiedzania.
Zamek Burghausen widziany z Ach w Austrii |
ZAMEK BURGHAUSEN
Zamek
znajduje się tuż przy wschodniej granicy z Austrią, w miejscowości
Burghausen (cóż za niespodzianka 😛). Ciąg wszystkich zabudowań ma długość 1051 m.
Dzięki temu zamek jest najdłuższym w całej Europie!
Trochę o historii zamku
Większość budynków pochodzi z lat 1393-1505. Co ciekawe, od 1485 r. zamek był rezydencją polskiej księżniczki Jadwigi Jagiellonki. Następnie został oddany miastu, co doprowadziło do tego, że mieścił się tu książęcy urząd podatkowy, a później garnizon wojskowy. W tym czasie zamek nieustannie był przebudowywany. Jego mury w niektórych miejscach mają nawet 5 m grubości.
Odwiedzenie zamku szczerze polecam. Nie tylko jest bajkowo uroczy, ale jest to miejsce na niezły trekking - w obie strony przeszło 2 km!
Na teren twierdzy można wejść za darmo. Możesz spacerować pomiędzy wieżami, basztami, bastionami, ogrodami, kapliczkami; wejść na główny dziedziniec po długim drewnianym moście, a od niego do pozostałych pięciu.
Zamek robi naprawdę imponujące wrażenie! Sam w sobie jest zachwycający. Dodatkowo jego wartość podnosi lokalizacja. Położony jest na wzgórzu między jeziorem Wöhrsee a rzeką Salzach. Z krużganków rozpościera się cudny widok na okolicę. Zwarta budowa kolorowych kamienic tworzy wyjątkowe podzamcze.
Widok z krużganków zamku |
Książę mógł cały czas mieć poddanych na oku... |
Kolorowe kamieniczki wyglądają jak z bajki |
Stąd niedaleko jest do granicy z Austrią. Warto podjechać do miejscowości Ach, żeby popatrzeć na zamek z innej perspektywy.
Z oddali zamek robi niesamowite wrażenie |
SANKTUARIUM CZARNEJ MADONNY
W ALTÖTTING
Sanktuarium znajduje się niedaleko zamku w Burghausen - dzieli je tylko 16 km.
Nieco z historii tego miejsca
W 680 r. św. Rupert z Salzburga nawrócił pogańskiego Ottona. W następstwie nakazano w Altötting wybudować niewielki kościółek (dziś Kaplica Łask). Umieszczono w nim cudowną figurę Matki Bożej. Co ciekawe, podczas najazdu Węgrów w 907 r. z całego miasteczka ocalało tylko to miejsce.
Kaplica Łask |
Choć koleje losu mieszkańców różnie się toczyły, kościółek przetrwał wieki. Od 1623 r. Matka Boska z cudownej figury jest patronką Bawarii. W latach dwudziestych XX w. Altötting stało się ważnym punktem pielgrzymkowym na mapie Niemiec. Przybywali tu królowie, książęta, a nawet papieże. Przybyliśmy i my!
Czym zasłynęło sanktuarium Czarnej Madonny?
Niezwykłość sanktuarium nie polega wcale na tym, że przez wieki przyjeżdżały tu bogate i liczące się w świecie persony. Nie na tym również, że książęta bawarscy w testamencie zapisywali swoje serca Czarnej Madonnie (mieszczą się one w urnach w kościele).
Oczywiście - chodzi o cudowną figurę Matki Boskiej, za przyczyną której od 1489 r. dzieją się tutaj cuda uzdrowienia. Pierwszym odnotowanym jest wskrzeszenie trzyletniego chłopca, który utonął. Podobno matka przyniosła jego ciało przed tron Matki Boskiej... i stał się cud! W tym samym roku wskrzeszony został również chłopiec przejechany przez wóz.
Od tego czasu po dziś dzień ludzie przychodzą tutaj z prośbą o uzdrowienie. Kaplica Łask jest dowodem na to, że odchodzą wysłuchani. W kaplicy, jak i w jej krużgankach, zawieszone są liczne wota (znajdują się nawet na suficie, w każdym możliwym miejscu) - są to rysunki przedstawiające historię choroby i uzdrowienia. Jest ich ok. 2 tys. Przepiękne!!! Zdecydowanie bardziej poruszają niż odlana w złocie noga, ręka czy serce...
Pod krużgankami znajdują się wota - świadectwa uzdrowień |
Co zobaczysz w sanktuarium w Altötting?
Przyjeżdżając tutaj, nie można przejść obojętnie obok Kaplicy Łask. To tutaj mieści się cudowna figura. Matka Boska z Dzieciątkiem wyrzeźbiona jest z ciemnego drewna. Postacie mają nałożone sukienki, które nie tylko mają ukazywać bogactwo należne boskim postaciom, ale również by chronić wiekową rzeźbę. Jezus trzyma w dłoni kulę ziemską, a Maryja złote berło.
Należy również wejść do pobliskich kościołów. Najbliższy, św. św. Filipa i Jakuba, absolutnie nie przypadł do gustu naszym dzieciom. Ada bała się tam - zdecydowanie za dużo czaszek i kościotrupów...
Nad zegarem krąży figurka (Śmierć z Altötting), upamiętniająca epidemię dżumy. Memento mori... Tik-tak, tik-tak... |
Kaplica Łask oraz kościół św. św. Jakuba i Filipa |
Można tu również zapalić świeczkę niemieckim patriotom z czasów wojny... Tak... Przemilczę tę kwestię...
Tablica upamiętniająca patriotów niemieckich |
Na zewnątrz mieści się specyficznej urody fontanna z rzeźbą Matki Boskiej. Jakoś nie przemawiają do mnie plujące wodą aniołki... Nie rozumiem, dlaczego w miejscach kultu na siłę staramy się (bo przecież nie dotyczy to tylko Niemców) tworzyć takie kiczowate dodatki... Dla osób wierzących cudowna figura jest wystarczającym powodem do odwiedzin...
Czarna Madonna w wersji współczesnej |
PANORAMA UKRZYŻOWANIA JEZUSA W ALTÖTTING
Będąc w Altötting, warto również obejrzeć niesamowitą panoramę. Rotunda, w której ona się znajduje, otwarta jest od marca do października w godz. 9-17 przy Gebhard-Fugel-Weg 10. Więcej szczegółów możesz znaleźć na panorama-altoetting.de.
Obraz powstał z dbałością o każdy szczegół |
Olbrzymi obraz panoramiczny przedstawia Jerozolimę z czasów ukrzyżowania Jezusa. Ma 95 m długości i 12 m wysokości. Powstał na początku XX w. Robi niesamowite wrażenie!!!
Panorama ukrzyżowania Jezusa to niezaprzeczalnie dzieło sztuki |
Wejście jest płatne. Otrzymuje się jednak przewodnik audio w języku polskim.
👇 Może cię zainteresować👇
Komentarze
Prześlij komentarz