Zagrzeb - stolica, która nie skradła nam serca

Gotyckie zabytki obok nowoczesnych budynków; dziury w chodnikach obok szerokich, pięknych ulic; ekskluzywne sklepy obok straganów, monumentalne budowle obok rozwalających się domów... To wszystko miesza się w tym nieodgadnionym przez nas mieście.

Zagrzeb ogólnie można podzielić na Górne i Dolne Miasto. To pierwsze jest najstarszą częścią, w której znajdzie się najwięcej zabytków oraz przytulnych i bardziej klimatycznych miejsc. Dolne Miasto to przede wszystkim nowoczesne budynki i ruchliwe ulice. Polecam naszą trasę zwiedzania Zagrzebia.

Co zobaczyć w Zagrzebiu

Podobne jajo widzieliśmy w Krakowie (dar od Chorwatów)

GÓRNE MIASTO (GRADEC)

Na Górne Miasto można dostać się specjalną kolejką szynowo-linową. Niestety, podczas naszej wizyty była w naprawie. Nie żeby wejście po schodach było jakoś szczególnie uciążliwe, ale przejażdżka miała być dla nas atrakcją. Kolejka jedzie niecałą minutę i pokonuje 66 m. Odjeżdża co 10 min i zabiera maksymalnie 28 osób (oczywiście za darmo).

Zagrzeb - co zobaczyćCzy warto jechać do Zagrzebia

My zaparkowaliśmy przy ulicy Warszawskiej. Musiałam ją zobaczyć na własne oczy! Szczerze rozbawiła nas legenda do nazwy ulicy 😂


Stąd już blisko do głównej ulicy miasta - Tomiceva, z której można przedostać się na Gradec wspomnianą kolejką (lub schodami).

 👍Wieża Lotrščak. Warto pojawić się tutaj w samo południe. Każdego dnia o tym czasie wystrzeliwana jest symboliczna kula armatnia. Czyni się tak na pamiątkę pewnego legendarnego wydarzenia. 

Otóż w czasie stacjonowania tureckich wojsk po drugiej stronie Sawy wystrzelono z tej wieży kulę armatnią. Ta trafiła wprost w nadziewanego koguta, którego miał spożyć dowódca Turków. Pasza tak się wystraszył, że kazał żołnierzom zwijać namioty i stąd uciekać.

Z wieży można podziwiać panoramę miasta. Choć ta jest również dobrze widoczna i spod wieży. Choć dla nas nie był to szczególnie urodziwy widok.


👍 Kościół św. Katarzyny. Znajduje się ok. 100 m od wieży. Budynek był wielokrotnie niszczony przez pożary i trzęsienie ziemi. Jest to zabytek z początków XVII w.

👍Plac św. Marka. O jakże on niepodobny do weneckiego placu o tej samej nazwie! Zdecydowanie nie widać tu bogactwa i dawnej świetności.
Jest to główny plac na Gradecu. Jedynym budynkiem, który przykuwa wzrok, jest kościół św. Marka. Nie żeby był jakoś wyjątkowo uroczy... Ma jednak bardzo ciekawą dachówkę.

zabytki w Zagrzebiu

Dachówka zdecydowanie poprawia ogólny wizerunek kościoła

Rzeźby nad drzwiami kościoła

Na placu znajdują się również dwa inne budynki - siedziba chorwackiego parlamentu oraz prezydenta. Są to obiekty zdecydowanie niewyróżniające się niczym - najwyżej tym, że na zewnątrz stoją strażnicy.

👍 Kamienna Brama (Kamenita Vrata). Idąc od pl. św. Marka w stronę Kapitolu, przechodzi się przez niewielki tunel, który jest opatrzony specjalną bramą. Pochodzi ona z XIII w. Na zachodniej ścianie widnieje rzeźba Dory, bohaterki powieści "Córka złotnika" Augusta Senoi, która miała mieszkać w pobliżu tego miejsca.

zabytki Zagrzebia

Dla nas zdecydowanie bardziej interesujące jest to, że wewnątrz tego tunelu znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, uważanym za cudowny. Obraz podobno nie uległ spaleniu podczas pożaru w 1731 r. drewnianej wtedy bramy. Można tutaj się pomodlić, zapalić świeczkę.

miejsca sakralne w Zagrzebiu

Za Kamienną Bramą kończy się Gradec.

DOLNE MIASTO - ZACZĄTEK NOWOCZESNOŚCI

Dolne Miasto jest centralną częścią Zagrzebia. Znajdują się tutaj nowocześniejsze budynki, urzędy, sklepy. Na ulicach jest naprawdę ruchliwie. Nie brakuje jednak parków, w których można się schronić przed upalnym słońcem. Czy można się zakochać w tym miejscu? Nie wiem... Ja nie potrafiłam.

Po przejściu przez Kamienną Bramę pomnik św. Jerzego walczącego ze smokiem wita wita przechodniów w Kapitolu.

pomniki w Zagrzebiu

👍 Ulica Tkalčica. Do tej ulicy dochodzi się po zejściu po schodach przy Kamiennej Bramie. Jest to ulubiony deptak Chorwatów. Hm... zdecydowanie wolę swój, toruński.
Znajdują się tutaj restauracje i... budynki w masakrycznym stanie! Naprawdę wyglądają brzydko i ma się wrażenie, że za chwilę jakaś tafla tynku spadnie na głowę.


Tutaj nawet kościoły nie zachwycają.


👍Targowisko Dolac. Miejsce, gdzie można kupić taniej żywność i pamiątki. Jeśli nie chcesz wydać mnóstwa pieniędzy w zagrzebskich restauracjach, to Dolac jest naprawdę świetnym wyborem. My zjedliśmy tutaj naprawdę smaczną pizzę za rozsądną cenę.

👍Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny. To chyba jedyny budynek w Zagrzebiu, który rzeczywiście jest imponujący. Wieże katedry widoczne są z daleka - mogą służyć jako punkt rozpoznawczy w terenie (mają 110 m).

katedra w Zagrzebiu

Przed katedrą znajduje się duży plac, którego centralnym punktem jest pomnik Matki Bożej.



Z lewej strony tego placu znajduje się niewielki tunel, który prowadzi do głównego placu tej części Zagrzebia. Tutaj odbywają się koncerty i imprezy miejskie. W okolicy znajdują się markowe sklepy.

👍Ogród botaniczny. Ogród jest doskonałym miejscem do odpoczynku. Jest oddalony od katedry o 1,5 km. My tam już nie dotarliśmy. Wierzę jednak, że warto. Znajduje się tam 10 tys. roślin, w tym co piąta jest rośliną tropikalną. Nie zobaczymy tego u nas! Ogród otwarty jest w godz. 9.00-19.00, poza poniedziałkami, kiedy obowiązuje zakaz wstępu. Wstęp jest bezpłatny.

👍Zagreb Solar System. Bardzo fajnie uchwycona kwestia układu słonecznego. W różnych częściach Dolnego Miasta rozmieszczone są imitacje planet. Zachowane są proporcje w ich rozmiarze, jak i rozmieszczeniu. Centralnym punktem jest oczywiście Słońce. Choć bardzo się rozglądaliśmy, znaleźliśmy tylko Słońce i jedną planetę 😏




 👇Może cię zainteresować👇





 

 
 
 


👇A na nocleg i dużą dozę rozrywki polecam👇

Terme Čatež - słoweński kemping z termami 










Komentarze