Krasowe Modro Jezero i Crveno Jezero w dalmackim miasteczku Imotski

Dalmacja to przede wszystkim lazurowa woda, obmywająca liczne skaliste zatoczki. To rzesze plażowiczów wypoczywających na niekończącym się wybrzeżu. No i góry... I to jakie! Wysokie, wapienne, wyglądające niczym ściana skalna. Wśród nich znajduje się miasteczko Imotski, które zasłynęło dzięki dwóm oryginalnym jeziorom. Czerwone jest najgłębszym lejem krasowym w Europie.

Zarówno Modro Jezero, jak i Crveno w niczym nie przypominają naszych polskich jezior. Nie pożeglujesz na nich, nie powędkujesz, nie przejdziesz się po molo. Ba! Tylko do jednego z nich możesz w ogóle wejść i w nim popływać! Mimo tego na pewno spotkasz przy nich turystów 😁 Będąc w Makarskiej, również postanowiliśmy pojechać w góry i na własne oczy zobaczyć te akweny.

POLUB NAS NA FACEBOOKU 

Jezioro w Chorwacji

JAK DOJECHAĆ DO IMOTSKI

Imotski znajduje się 36 km od Makarskiej, niedaleko granicy z Bośnią. Część trasy prowadzi przez Park Biokovo, dlatego podróżuje się w pięknych okolicznościach przyrody. Polecam pierwsze odwiedzić Niebieskie Jezioro. Proponuję zaparkować na darmowym parkingu tutaj. (My zaparkowaliśmy w miasteczku, dzięki czemu mogliśmy pospacerować przepięknymi, klimatycznymi uliczkami połączonymi schodami. Imotski jest niewielkie, ale naprawdę urocze).

NIEBIESKIE JEZIORO (MODRO JEZERO, BLUE LAKE)

Trasa

Początek trasy nad Niebieskie Jezioro znajduje się przy budynku Informacji Turystycznej (The Tourist Board of Imotski). Tutaj też znajduje się bar, w którym warto zaopatrzyć się w wodę, jeśli tego nie zrobiłeś. Przysięgam - posiadanie jej jest tutaj niezbędne! Niezbędne są też wygodne buty - japonki i sandały odpadają (wiem z autopsji 😕).

Szlak jest ściśle wytyczony, nie ma szans zabłądzić. Jest też utwardzony... drobnymi kamyczkami, które wcale nie ułatwiają marszu (wróć do informacji o sandałach). W niektórych fragmentach trasy są schody. Do jeziora schodzi się w dół serpentynową ścieżką, która w większości nie jest osłonięta drzewami (wróć do informacji o posiadaniu ze sobą wody). Idzie się jakby wielkim lejem.

Droga do Niebieskiego Jeziora

Modro JezeroSpacer jest całkiem spoko (no chyba że masz sandały). W pewnym momencie w miarę wygodna ścieżka się kończy i trzeba zmierzyć się z pokonaniem większych kamieni. Jakiej długości będzie ten odcinek, zależy od tego, na ile wyschnięte jest jezioro. Bywa, że w upalne lato wysycha całkowicie i wtedy na dnie rozgrywane są mecze piłkarskie! Byliśmy tam na początku lipca i wody zdecydowanie nie było tyle, co na zdjęciach poglądowych w Internecie. Poniżej przedstawiam zdjęcie z września 2020 roku, obrazujące wyschnięte jezioro.
Wyschnięte Niebieskie Jezioro (zdjęcie zapożyczone za zgodą lifewillshow.pl)

No i trasa powrotna... To jest naprawdę wyprawa (i fakt, czy posiadasz adidasy niewiele już tu pomaga). Pokonujesz ten sam szlak, tyle że tym razem wspinasz się serpentyną w górę. Dla mnie był to wyczyn. Myślałam, że padnę w tym słońcu! Jeśli jednak twoja wytrzymałość na słońce i trekking po kamyczkach pod górę jest przynajmniej taka jak moich dzieci - na pewno dasz radę!

O co chodzi z tym Niebieskim Jeziorem?

Trochę statystyki:



Z powyższego zdjęcia wynika, że jezioro jest naaaprawdę głębokie!

W ścianach skalnych znajduje się kilka jaskiń, w których chronili się okoliczni mieszkańcy w czasie drugiej wojny światowej.

Często zdarza się, że jezioro wysycha latem. Niesamowite!

Przy brzegach jest dość płytko i można się kąpać (woda zimna!). Pamiętaj jednak, że jezioro gwałtownie zwiększa swoją głębokość. Nie ma tutaj żadnej plaży. Można sobie znaleźć miejsce na kamieniach, ale nie licz na wygodne plażowanie! Nie ma tu również cienia. Podczas naszej wizyty znaleźli się śmiałkowie, którzy skakali ze skałek do wody. Podobno organizowane są tutaj nawet zawody w skokach.
Jezioro ma piękny kolor i obecność okalających wysokich skał robi niesamowite wrażenie.
Kąpiel w Niebieskim Jeziorze w Imotski

CZERWONE JEZIORO (CRVENO JEZERO, RED LAKE)


Czerwone Jezioro mieści się niecałe 2 km od Niebieskiego. Nie ma do niego dojścia! Znajduje się bezpośrednio przy ulicy, skąd można go podziwiać. Należy zaparkować na poboczu lub na bezpłatnym parkingu, który znajduje się kilkaset metrów po minięciu jeziora. Można też pokusić się o spacer wokół jeziora tuż przy zboczach leja.
Czerwone Jezioro robi naprawdę wrażenie! Nie jest zbyt duże (mniejsze od Niebieskiego), ale atmosferę grozy odczuwa się za sprawą ciemnego koloru wody (gdy my tam byliśmy, wyglądała niemalże jak smoła) oraz olbrzymich pionowych skał okalających jezioro 👀 Oj, nie chciałabym tam wpaść!
Crveno Jezero

Jest to najgłębsze tego rodzaju zapadlisko w Europie. Skały leja wznoszą się na ok. 240 m nad normalnym poziomem wody w jeziorze. Średnia głębokość wody wynosi ok. 245 m. Średnica leja wynosi od 450 do 500 m.

Jezioro powstało w wyniku zawalenia się stropu jaskini, do której ujście najprawdopodobniej mają wszystkie pobliskie rzeki. Dowodem na to miałoby być chociażby to, że poziom wody w Czerwonym Jeziorze może się zmienić w ciągu doby nawet o metr!

Na dno jeziora zszedł nurek dopiero w 2017 r. Wcześniejsze badania wykazały istnienie jaskiń w skałach jeziora. Jedna z nich ma aż 670 m!

Mówi się, że na dnie jeziora znajduje się zestrzelony w czasie wojny amerykański bombowiec.

TWIERDZA TOPANA


Na wzgórzu nieopodal Niebieskiego Jeziora znajdują się szczątki murów twierdzy pochodzącej z X w. Aby do niej się dostać, wystarczy przy budynku Informacji Turystycznej podejść pod górkę (przy wskazanym przeze mnie parkingu idealnie już widać wieżę).

Twierdzę wznieśli Słowianie. Przez 200 lat była w rękach Osmanów. W czasach swojej świetności była najważniejszą warownią obronną Dalmacji.
Twierdza Topana

Dzisiaj pozostały tylko szczątki. Obok znajduje się maleńki zabytkowy kościółek z 1788 r. Przed nim znajduje się rzeźba przedstawiająca historię Chorwacji.
Warto tu przyjść, ponieważ ze wzgórza rozpościera się doskonały widok na okolicę - w tym na Niebieskie Jezioro! Jest to więc idealne miejsce dla tych, którzy nie czują się na siłach iść do brzegów jeziora lub dla tych, którzy nie mają czasu na taki trekking.

STADION GOSPIN DOLAC

Stadion miejscowej drużyny piłkarskiej graniczy z ruinami twierdzy.



Obiekt w 2017 r. uznawany został za jeden z najpiękniej położonych stadionów na świecie. Wpływ na taką decyzję miało sąsiedztwo z jednej strony wiekowej twierdzy, z drugiej wysokiej skały okalającej Niebieskie Jezioro.


👇W okolicy warto zobaczyć👇

 
 
👇Polecam inne posty o Chorwacji👇









Komentarze