Szybenik - twierdze i kaskadowo wznoszące się wąskie uliczki
w dniu
Pobierz link
Facebook
X
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
Szybenik - miasto między Zadarem a Splitem w chorwackiej Dalmacji. Kusi klimatyczną starówką oraz licznymi średniowiecznymi fortyfikacjami. Spacer po wąskich, kaskadowo ułożonych uliczkach jest miłą odmianą po plażowaniu lub wizycie przy pobliskich wodospadach Krka.
W Szybeniku byliśmy tylko kilka godzin - wystarczy, by obejść stare miasto, ale za mało, by dojść do wszystkich twierdz znajdujących się w mieście oraz by poznać tutejsze plaże. Mimo tego cieszę się, że choć tyle udało nam się zobaczyć, podróżując docelowo do Makarskiej. Szybenik zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie.
Szybenik położony jest kaskadowo, dzięki czemu ma tak dużo uroku. Niestety nie ułatwia to zwiedzania - miejscami może być trudno z wózkiem, zwłaszcza inwalidzkim. Zwiedzanie w samo południe latem również dla wielu może nie być miłe. Poziomy pokonuje się schodami, które miejscami pną się stromo. Ma to jednak swoją wyjątkową urodę.
Same uliczki też są wąskie - nie tylko te na starówce. Jeśli ktoś zaparkuje przy samym porcie, może nie mieć problemu z dojazdem. My jednak postanowiliśmy zaparkować z drugiej strony starówki i przyszło nam pokonać naprawdę ciekawą trasę 😉 Jeździliśmy już wąskimi uliczkami we Włoszech czy na Krecie, ale tutaj szerokość uliczek przeznaczonych do ruchu samochodowego naprawdę nas zaskoczyła! W wielu miejscach nie byliśmy pewni, czy uda się przejechać! Za to tubylcy na skuterkach pomykają bez problemu - często szybko i z niespodziewanej strony 😉
Uliczki w Szybeniku
Dużo uroku ma również port przy ujściu rzeki Krka (która przepływając przez miasto, właśnie tu ma ujście do Adriatyku) z szerokim deptakiem i wieloma ławeczkami, na których można odpocząć. Tutaj znajdują się również restauracje z naprawdę umiarkowanymi cenami (porównując z np. Makarską). Port sąsiaduje ze starówką.
Promenada w Szybeniku
Nam bardzo spodobał się pomysł na zegar-fontannę. Strumienie wody odmierzają czas co do sekundy.
Zegar wodny w Szybeniku
STARE MIASTO W SZYBENIKU
Starówka wije się wąskimi kamiennymi uliczkami na kilku poziomach. Jest tu naprawdę pięknie! Wiele miejsc posłużyło jako plener do nagrywania scen do serialu "Gra o tron".
To tutaj mieści się większość zabytków - głównie kościoły (24!). Tu znów okazaliśmy się całkowitymi ignorantami dla sztuki i nie weszliśmy do żadnego budynku - wejścia, oczywiście biletowane. Wszystkie zabytki oraz trasy do nich są bardzo dobrze oznakowane.
Do głównych zabytków należą:
- katedra św. Jakuba (sv. Jakov) - znajduje się na liście UNESCO, budowana była w XV i XVI w. w stylu gotycko-renesansowym. Ewenementem jest to, że budynek powstał w całości z kamienia, bez użycia jakichkolwiek innych materiałów. Wyposażona jest też w 71
realistycznych płaskorzeźb na apsydach. W czasie ostatniej wojny Serbowie ostrzelali katedrę. Naprawa okazała się dla współczesnych architektów ogromnym wyzwaniem. Trwało to kilka lat. Nie poradzono sobie z łączeniem kamieni w taki sposób, jak zrobiono to oryginalnie. W kilku miejscach zatem użyto cementu.
Katedra św. Jakuba w Szybeniku
- renesansowy ratusz - znajduje się na placu przy katedrze św. Jakuba.
Ratusz w Szybeniku
- twierdza św. Michała
- kościół i klasztor św. Wawrzyńca (sv. Lovre) - przy tym franciszkańskim kościele znajduje się ogród, w którym można wypocząć. Na szczególną uwagę zasługuje grota z figurą Matki Boskiej z Lourdes, zlokalizowana tuż przy kościele.
Grota Matki Boskiej z Lourdes
- sanktuarium św. Mikołaja
- kościół św. Jana
- cerkiew Zaśnięcia Bogarodzicy
Gdy byliśmy w Szybeniku, odbywał się akurat coroczny Międzynarodowy Festiwal Dzieci. Uliczki były przystrojone rysunkami dzieci z różnych zakątków świata.
TWIERDZE W SZYBENIKU
W Szybeniku znajduje się kilka twierdz. Można do nich dotrzeć piechotą, trzeba jednak pamiętać, że jest sporo podejść pod górę. Jedna z nich jest oddalona od pozostałych (św. Mikołaja) - znajduje się na wysepce (do której można dotrzeć, idąc wąską groblą). Warto podjechać jak najbliżej samochodem, a resztę trasy pokonać piechotą przez kładkę.
Jeśli chce się wejść do wnętrza twierdz, trzeba kupić bilet.
Twierdza św Mikołaja (St. Nicholas, sv. Nikole)
Twierdza znajduje się na niewielkiej wysepce tuż przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. Pochodzi z poł. XVI wieku, kiedy miała służyć obronie przed tureckimi
napadami od strony morza. Od 2017 r. twierdza znajduje się na liście UNESCO.
Twierdza św. Michała (St./sv. Michael)
Obiekt znajduje się w pobliżu starówki. Ma smutną historię - bronił mieszkańców przed Wenecjanami i Turkami, a zniszczył go... piorun! Stało się to w 1663 r., kiedy to podczas burzy piorun uderzył tak niefortunnie, że spowodował wybuch prochu. Od tamtej pory twierdzę ma chronić od piorunów św. Anna, której figurę postawiono nieopodal.
Dziś we wnętrzu twierdzy znajduje się scena plenerowa. Na zewnątrz znajdują się drzewa, a wśród nich ławeczki. Można tu odpocząć po wspinaczce na wzgórze. Stąd rozpościera się piękny widok na miasto i na zatokę.
Widok na Szybenik spod twierdzy św. Michała
Twierdza św. Jana (St. John, sv. Ivan) i Barona
Te dwie twierdze stoją w niewielkiej odległości od siebie. Pochodzą z XVII w., kiedy stawiano opór Turkom. Budowle wzniesiono w dwa miesiące!
Komentarze
Prześlij komentarz