Dalmacja uchodzi za najładniejszy rejon Chorwacji. Zdecydowanie zgadzam się z tym. Przepiękne wybrzeża w otoczeniu wapiennych gór sprawiają, że każdy zakątek jest wyjątkowo malowniczy. Atrakcyjność tego miejsca podnoszą miasta ze ślicznymi kamiennymi starówkami. Omiš jest jednym z nich.
Kiedy jadąc do Makarskiej, późnym wieczorem przejeżdżaliśmy przez Omiš, zakochałam się w tym widoku. Tuż przy ulicy znajdują się niemalże pionowe skały (o zmroku cudnie podświetlone), z pomiędzy których wije się rzeka. Z drugiej strony znajduje się morze z zacumowanymi przy brzegu statkami. Widok ten wpłynął na decyzję o powrocie tutaj na cały dzień.
|
Widok na Omiš z punktu przy rzeźbie Mili Gojsalić |
O CO CHODZI Z TYMI PIRATAMI
Omiš nazywane jest miastem piratów. To tutaj żyli najgroźniejsi piraci dawnych czasów! Bronili miasta, walczyli z Wenecjanami. Skutkiem tego było to, że miasto stało się bogate i potężne. Zapewnili mu niezwykły dobrobyt i bogactwo. Kontrolowali szlaki wodne od Splitu po Dubrownik. Wybudowali podwodną przeszkodę dla obcych łodzi, które były szersze i głębsze od ich łodzi. Jak łatwo się domyślić, piraci byli nielubiani przez obce narody. Jednak dopiero w XV w. Wenecjanom udało się zdobyć miasto i położyć kres piratom.
Obecnie organizowane są tu różnorodne imprezy związane z piratami. Chodząc po mieście, znajdzie się wiele akcentów związanych z przeszłością Omiša.
STARE MIASTO W OMIŠ
Starówka w Omiš jest niewielka, ale naprawdę śliczna. Znajduje się tuż przy porcie rzeki Cetina. Stanowią ją wąskie, klimatyczne uliczki, w których mieści się wiele kafejek. Cały ten teren można przejść w godzinkę.
Do głównych zabytków starego miasta należy Twierdza Mirabela. Pochodzi z XIII w. Aby na nią wejść (245 m), trzeba pokonać schody. Za to zyskuje się piękny widok na miasto. Wstęp kosztuje bodajże 20 kun.
Podobno podczas najazdu Osmanów w 1537 r. mieszkańcy miasta zebrali się tutaj, po czym zaczęli krzyczeć i strzelać. Dzięki echu, które wytworzyły góry, wprowadzono najeźdźcę w błąd. Turcy wycofali się, ponieważ wystraszyli się, że miasto jest chronione przez znacznie większą armię.
|
Twierdza Mirabela |
AKTYWNY WYPOCZYNEK W OMIŠ
Przepływająca przez Omiš Cetina nadaje miastu dodatkowego uroku. Wije się zieloną serpentyną przez miasto, wypływając malowniczo spomiędzy wysokich skał. Podobno właśnie za nimi czaili się piraci.
Obecnie Cetina to wabik na turystów. W Omišu jest kilka firm, które oferują wiele atrakcji - dla tych, którzy chcą podziwiać naturę w spokoju, i dla tych, którzy mają ochotę na adrenalinę!
Do głównych oferowanych tu atrakcji należą:
✔ Rejs kanionem Cetiny. Naganiacze sami cię znajdą, jeśli będziesz przechodzić w pobliżu portu! W każdym razie nas znaleźli 😉 Daliśmy się namówić na 2-godzinny rejs (cena 200 kun/2+2 w 2020 r.). Nie uważam, żeby to były stracone pieniądze, aczkolwiek gdybym miała więcej czasu na pobyt w Omiš, wolałabym tę trasę przebyć pieszo czy autem. Wzdłuż południowego brzegu rzeki prowadzi bowiem droga. Warto dojechać do wodospadu
Gubavica - my niestety nie mieliśmy na to czasu.
Do minusów rejsu na pewno należy hałas. Przynajmniej nasza łódź była bardzo głośna. Do końca dnia dudniło mi w uszach 😏 Fajne jest samo wypłynięcie z portu. Kanion robi nieziemskie wrażenie! Myślę jednak, że podczas spaceru mielibyśmy podobne odczucie.
Wynajętą łodzią płynie się około 6 km - do miejsca przy dawnym
młynie wodnym Radmanove Mlinice, gdzie dziś mieści się restauracja - po czym zawraca.
|
Zastanawia nas ten tunel... |
Jeśli chodzi o samą Cetinę, ma piękny zielony kolor. Przez cały czas widać dno, można więc podziwiać ryby i roślinność wodną. Niesamowite są też łódeczki zacumowane przy brzegu oraz budki rybackie. Przypomina to trochę taki azjatycki klimat.
✔ Nurkowanie (Można obserwować wraki statków i liczne jaskinie).
✔ Kajaki, rafting, canioning (Pływanie po miejscami burzliwej Cetinie na pewno zapewni wysoki poziom adrenaliny).
✔ Spadochroniarstwo ze szczytów Biokova.
✔ Zipline (Łączna długość tyrolek wynosi 2100 m. Niektóre z nich zawieszone są nad przepaścią nawet na wysokość 150 m).
✔ Szlaki górskie. Góry Biokovo obfitują w liczne trasy piesze i rowerowe. Poza tym znajduje się tutaj kilkadziesiąt profesjonalnych tras wspinaczkowych.
PUNKTY WIDOKOWE
Będąc w Omiš, koniecznie trzeba się wybrać na przynajmniej jeden punkt widokowy. Panorama miasta zdecydowanie tego wymaga! Miasto z góry można oglądać z kilku miejsc. Do tych zlokalizowanych najbliżej należą:
✔ Twierdza Mirabella - widok na stare miasto i Cetinę.
✔ Punkt ze statuą Mili Gojsalić - widok na kanion Cetiny. Należy za mostem kierować się na północ (mapa). Rzeźba XVI-wiecznej chorwackiej bohaterki znajduje się zaraz za tunelem (a parking za kolejnym zakrętem 😉):
|
Statua Mili Gojsalić i widok na Omiš |
✔ Twierdza Starigrad - widok na Omiš od strony morza oraz kanionu. Do twierdzy prowadzą dwie trasy. W związku z tym, że nie mieliśmy zbyt dużo czasu, wybraliśmy łatwiejszą. Początek szlaku znajduje się na zakolu ulicy Put Baučića (mapa). Zostawiliśmy samochód na poboczu.
Wspinaczka zajmuje ok. 30 minut (szybkim krokiem). Jest to szlak kamienną ścieżką, w większości pod górę, dlatego należy mieć odpowiednie buty i wodę. My szliśmy tą drogą wieczorem, a i tak było baaardzo gorąco... I wyczerpująco...
Drugie wejście na szlak do twierdzy znajduje się od strony Cetiny (mapa). W związku z tym, że nie szliśmy tą trasą, nie mogę się o niej wypowiedzieć. Aczkolwiek na górze znajduje się rozgałęzienie tras i ta właśnie była nazwana "hard" 😉 Na pewno nie jest tak nasłoneczniona, jak ta przy ulicy Put Baučića.
Na miejscu okazało się, że wstęp kosztuje 20 kun i że twierdza jest
zamykana o godz. 20.30. Yyyy... Nie byliśmy na to przygotowani. Była
godz. 20.25... Na szczęście wejście było jeszcze otwarte i mogliśmy
wejść na te 5 minut za darmo.
Widok z twierdzy jest naprawdę piękny - zdecydowanie warto podjąć trud wspinaczki.
Zawsze
w takich miejscach pochylam się nad szczególnym trudem budowania. Do
dziś do fortecy nie prowadzi wygodna droga. Dużą część szlaku pokonuje
się po nierównych kamieniach. Jak zatem na sam szczyt transportowane
były materiały budowlane?
Twierdza
pochodzi z końca XIV w. lub początku XV. Powstała na miejscu
wcześniejszej twierdzy (Onastina). Służyła głównie obserwacji kanału i
części Cetiny.
Z samej twierdzy niewiele już pozostało...
PLAŻA W OMIŠ
Na plażowanie nie mieliśmy zbyt wiele czasu. Byliśmy tylko na jednej plaży - Sand Beach. Znajduje się ona w pobliżu starówki. Bezpośrednio przy niej mieści się dość duży parking, restauracje, WC, plac zabaw. Sama plaża jest długa i szeroka, rosną na niej małe drzewka. No i co jest ewenementem w Chorwacji - plaża jest piaszczysta. Nie jest to ładny drobny, sypki piasek, raczej żwir. Mimo wszystko dzieci mogą się ucieszyć z możliwości budowania zamków oraz łagodnego wejścia do wody.
Niepowtarzalnego klimatu dodaje bliskość gór Biokovo. Z tego, co zdążyłam zaobserwować, na całym wybrzeżu Omiša plaże mają łagodne zejście, są piaszczysto-żwirowe. My raczej gustujemy w skałkach 😉
👇W okolicy warto zobaczyć👇
👇A w innych częściach Chorwacji👇
👇A po drodze do Chorwacji👇
Komentarze
Prześlij komentarz