Położona na południu Istrii Pula słynie przede wszystkim z plaż i ogromnego amfiteatru. W sezonie odwiedza ją mnóstwo osób z różnych krajów. Mieszkańcy, chcąc dodatkowo zachęcić turystów, organizują tu wiele letnich koncertów, spektakli i festiwali.
Pula jako miasto w ogóle nas nie urzekła. Skupiliśmy się na zobaczeniu najważniejszych zabytków. Absolutnie nie czujemy niedosytu, mimo że spędziliśmy w tym mieście tylko kilka godzin. Zdecydowanie nie należy do klimatycznych miejsc. Jednak będąc na Istrze, zdecydowanie należy odwiedzić Pulę - przynajmniej dla amfiteatru. On naprawdę robi wrażenie!
Amfiteatr w Puli od strony ulicy |
KILKA SŁÓW O HISTORII PULI
Przynajmniej od V w. p.n.e. Pulę zamieszkiwali Ilirowie. Następnie ziemie przejęli Rzymianie. Od 43 r. miasto stało się ich kolonią. Na czym, oczywiście, zyskało. Dzięki temu dziś możemy podziwiać tu zabytki z I w.
Następnie po upadku Cesarstwa Rzymskiego Pula przeszła w posiadanie Bizancjum, a od 1145 roku Wenecji.
Był taki czas, że w wyniku epidemii dżumy i malarii w mieście mieszkało tylko 300 osób.
Pula podniosła się dopiero w XIX w. Niestety po pierwszej wojnie całą Istrię zajęli Włosi. Po drugiej Pula należała do Jugosławii, a po jej rozbiciu do Chorwacji.
Niektóre miejsca w Puli nawet mi się podobały ;) |
JAKIE ZABYTKI ZOBACZYĆ
Jeśli zamierzasz przemierzyć Pulę śladami Rzymian, proponuję skorzystać z naszej mapy. Warto poszukać wolnego miejsca parkingowego przy ulicy w pobliżu jakiejkolwiek ze wskazanych budowli. Tak jest po prostu taniej niż w przypadku dużych parkingów (zlokalizowanych na przykład przy koloseum).
👍 Amfiteatr. To szósty pod względem wielkości rzymski amfiteatr. Mógł pomieścić 23 tys. osób. Jego budowę rozpoczęto w 2 r. p.n.e. W 79 r. rozbudowano go do dzisiejszych rozmiarów.
Arena otoczona jest 33-metrowym murem. Niegdyś w podziemiach mieściły się pomieszczenia dla gladiatorów. Gdy walki zostały zakazane (404 r. n.e.), arena przejęła rolę rynku.
Mury amfiteatru |
Niestety, za czasów Wenecjan pozyskiwano z tego miejsca kamień. Gdyby nie to, być może do dziś moglibyśmy podziwiać amfiteatr w całej okazałości. Dzisiaj jest to miejsce koncertów i festiwali. Posiada 5 tys. miejsc siedzących.
Panorama koloseum |
Oczywiście obiekt jest codziennie otwarty dla turystów. Bilety wstępu dla dorosłego kosztują 50 kun, dla dziecka i studenta 25 kun (2019 r.). Przejście dookoła areny, bez wchodzenia do jej wnętrza - za darmo.
Ściany amfiteatru są naprawdę wysokie! |
Podczas naszej wizyty na arenie było niemiłosiernie gorąco. W dawnych czasach w czasie igrzysk montowano płócienne zadaszenie oraz funkcjonowały zraszacze (do dziś zachował się akwedukt, którym doprowadzano wodę).
Pamiętaj, żeby nie wchodzić na zabytkowe mury! ;) |
Gdzie to dziecko nie wejdzie? ;) |
W podziemiach znajduje się wystawa przedmiotów związanych z produkcją wina i oliwy.
Hm... Które pojemniki są do wina, a które do oliwy? |
Tutaj jest przynajmniej porządek! |
👍 Podwójna brama. Zabytek pochodzi z I w. Jest to jedna z 3 bram, które pozostały z tego okresu. Pierwotnie było ich 12.
Julek podpiera bramę |
👍Brama Herkulesa. Zabytek uważa się za najstarszą pamiątkę po Rzymianach w tym mieście. Budowę bramy datuje się na I w. p.n.e. W czasach antycznych Herkules był uznawany za opiekuna Puli. Nad bramą zostały wyrzeźbione głowa i maczuga bóstwa.
To się nazywa wtapianie w otoczenie |
👍Łuk Sergiusza. Łuk triumfalny z I w. został wybudowany dla upamiętnienia rzymskiego rodu Sergiuszów.
Zrobienie sobie zdjęcia pod Łukiem Sergiusza bez towarzystwa obcych ludzi chyba nie jest możliwe |
👍Wenecka twierdza. A dokładnie już tylko niewielkie jej fragmenty. Zabytek pochodzi z XVII w. Budowla znajduje się na wzgórzu i jest ogrodzona. Można ją obejść dookoła. Wewnątrz znajduje się muzeum historyczne.
👍Forum. Najstarszy plac miasta. Od czasów Imperium Rzymskiego podobno jest to ulubione miejsce spotkań mieszkańców Puli. Dla mnie jest to miejsce wątpliwej urody. Tłumów też nie widziałam.
👍Świątynia Oktawiana Augusta. Zabytek znajduje się na Forum. Budowany był od 2 r. p.n.e. do 14 r. n.e.
Jedyny piękny budynek na Forum - świątynia Augusta |
W związku z tym, że stoi już tak długo, świątynia pełniła różnorodne funkcje. Była miejscem pogańskiego kultu, kościołem chrześcijańskim, jak również magazynem zboża.
👍Konkatedra Wniebowzięcia NMP. Z zewnątrz nie wygląda imponująco. Wewnątrz jednak kryje się wiele wartościowych zabytków. Powstała w XV w. na miejscu dawnej świątyni na cześć Jowisza oraz późniejszej bazyliki chrześcijańskiej. Zachowały się chrześcijańskie mozaiki (V w.) oraz antyczne kolumny i sarkofag (III w.)
👇Na Istrze warto zobaczyć👇
Rovinj - najpiękniejsze miasto w Chorwacji
Najlepsze plaże na południu Istrii
👇W innych rejonach Chorwacji zaś👇
Wąwóz w samym centrum Chorwacji - Wielka Paklenica
Park Narodowy Jezior Plitwickich - tu pozostał kawałek mojego serca
Park Narodowy Krka w 3 krokach
Zagrzeb - stolica, która nas nie urzekła
Starigrad - gdzie wody Adriatyku spotykają się z górami
Rovinj - najpiękniejsze miasto w Chorwacji
Najlepsze plaże na południu Istrii
👇W innych rejonach Chorwacji zaś👇
Wąwóz w samym centrum Chorwacji - Wielka Paklenica
Park Narodowy Jezior Plitwickich - tu pozostał kawałek mojego serca
Park Narodowy Krka w 3 krokach
Zagrzeb - stolica, która nas nie urzekła
Starigrad - gdzie wody Adriatyku spotykają się z górami
👇A po drodze do Chorwacji👇
Komentarze
Prześlij komentarz